event burgee venue burgee

Bowmoor Frostbite Afternon - 2018

Bowmoor Sailing Club

Results

Fast Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY N1
2018-01-07 13.30
N2
2018-01-14 13.30
N3
2018-01-21 13.30
N4
2018-01-28 13.30
N5
2018-02-04 13.30
N6
2018-02-11 13.30
N7
2018-02-18 13.30
N8
2018-02-25 13.30
M9
2018-03-04 11.30
N10
2018-03-11 13.30
N11
2018-03-18 13.30
N12
2018-03-25 13.30
Total Nett
1st RS AERO 7 1590 Chris Hatton 1071 (Rtd) 2 (6) 4 2     4 1 1     163 14
2nd PHANTOM 1406 Tom Whittingham 999   3 3 (8)   2 (10) (8) 3[d] 5   3 133 19
3rd RS AERO 7 1586 Chris Conlan 1071       5 Rtd   6 1 2 3   (Rtd) 216 27
4th SUPERNOVA 1179 Chris Hobbs 1075 5 4 (8) (Rtd) 4 (Rtd) 8 (9)   6   4 114 31
5th RS 300 337 Paul Watson 973 2   10 2 3   13 3         253 33
6th SUPERNOVA 1176 John Banbrook 1075     7   5 (Rtd) 7 6   4   8 221 37
7th SUPERNOVA 1177 Pete Bingham 1075 Rtd       7 Rtd   11   7   7 271 51
DNQ RS AERO 9 2459 Dave Lynall 1024   1 2   1   1 2         271 51
DNQ PHANTOM 1297 Dean Griffiths 999       9       10   2   5 334 114
DNQ SUPERNOVA 1069 Brian Smith 1075 4     Rtd 6   12           344 124
DNQ RS AERO 7 1810 Charlie Sansom 1071 1     1   1             355 135
DNQ RS AERO 7 2028 Chris Jenkins 1071       3       5 3       363 143
DNQ RS 200 1007 David Haines 1047             11     Rtd   6 379 159
DNQ RS AERO 9 1810 Charlie Sansom 1024     1       2           399 179
DNQ RS AERO 5 non num Emily Watson 1107       6 30[d]     Rtd         401 181
DNQ RS AERO 7 1843 Rachael Jenkins 1071     5       4           405 185
DNQ FIREBALL 13944 Emily Watson 959               7 4       407 187
DNQ SUPERNOVA 1087 Mike Walker 1075 Rtd         3             410 190
DNQ RS AERO 7 2458 Anthony Lynall 1071 Rtd         Rtd             415 195
DNQ 2000 2817 Val Hague 1107             15         9 420 200
DNQ RS 200 244 Callum Combe 1047             17     8     421 201
DNQ RS AERO 7 1464 Marcia Lynall 1071     12       14           422 202
DNQ RS AERO 7 no num Richard Miller 1071       Rtd     Rtd           429 209
DNQ RS AERO 9 2028 Chris Jenkins 1024   35[d] 35[d]       9           431 211
DNQ RS AERO 9 1590 Chris Hatton 1024                       1 441 221
DNQ RS AERO 9 No numb A Keck 1024                       2 442 222
DNQ RS AERO 9 1009 Chris Hatton 1024             3           443 223
DNQ PHANTOM 1438 Mike Tustin 999 3                       443 223
DNQ RS AERO 9 1009 Antony Lymall 1024     4                   444 224
DNQ RS AERO 9 2458 Antony Lynall 1024             5           445 225
DNQ RS AERO 7 1618 Dave Harris 1071   5                     445 225
DNQ PHANTOM 1106 Phil Benn 999       7                 447 227
DNQ SUPERNOVA 599 Chris Conlan 1075   Rtd                     447 227
DNQ RS 300 528 Mike Tustin 973         8               448 228
DNQ RS AERO 7 1009 Emily Watson 1071     9                   449 229
DNQ SUPERNOVA 1144 Peter Woods 1075                       10 450 230
DNQ RS AERO 7 1773 Rosemary Dillworth 1071                       10 450 230
DNQ PHANTOM 1322 Jon Cooper 999 Rtd                       451 231
DNQ RS AERO 9 1840 Chris Upton 1024     11                   451 231
DNQ RS AERO 7 1840 Chris Upton 1071       Rtd                 454 234
DNQ SUPERNOVA 561 Mark Hitchmough 1075     Rtd                   454 234
DNQ SUPERNOVA 436 Martin Bazen 1075             16           456 236
DNQ RS AERO 9 1064 Harry Joyce 1024     44[d]                   484 264

Slow Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Bowmoor
Rank Class SailNo HelmName PY N1
2018-01-07 13.30
N2
2018-01-14 13.30
N3
2018-01-21 13.30
N4
2018-01-28 13.30
N5
2018-02-04 13.30
N6
2018-02-11 13.30
N7
2018-02-18 13.30
N8
2018-02-25 13.30
M9
2018-03-04 11.30
N10
2018-03-11 13.30
N11
2018-03-18 13.30
N12
2018-03-25 13.30
Total Nett
1st SOLO 5378 Geoff Silcock 1143 1 1 2 (3) (3) 1 (3) 1 2 (4)   (3) 24 8
2nd SOLO 5093 James Haydon 1143 3[d]   3 1 7     2   3     139 19
DNQ BYTE CII 1 Matt Banbrook 1147         2   1   3 1   1 152 32
DNQ BYTE CII 3588 Zoe Bazen 1147     Rtd 2       Rtd         203 83
DNQ BYTE CII 2957 Teresa Doran 1147         5   4         6 207 87
DNQ BYTE CII 2943 Isaac Pylee 1147       Rtd         Rtd     10 214 94
DNQ BYTE CII 3616 Charlotte Hitchmough 1147     1       2           219 99
DNQ SOLO 5533 David Lyle 1143                   2   2 220 100
DNQ OPTIMIST 6366 Finn Hartshorn 1665 Rtd       4               224 104
DNQ SOLO 4572 Paul Lucas 1143       Rtd               4 227 107
DNQ BYTE CII 3613 Lucy Haydon 1147       Rtd 6               229 109
DNQ RS NEO 179 Darcy Lynall 1180         8   6           230 110
DNQ BYTE CI 3684 Toby Banbrook 1180         Rtd   5           232 112
DNQ RS TERA PRO 2140 Katie Jenkins 1364                 1       241 121
DNQ OPTIMIST 6941 Katherine Burgess 1665         1               241 121
DNQ BYTE CII 3132 Callum Combe 1147 2                       242 122
DNQ BYTE CII 3560 Finn Hartshorn 1147                       5 245 125
DNQ BYTE CII 485 Caroline Doran 1147                       7 247 127
DNQ TOPPER 43097 Jamie Fewings 1347                       8 248 128
DNQ RS NEO Neo Tasha Tustin 1180         9               249 129
DNQ COMET 838 A Hatton 1200                       9 249 129
DNQ BYTE CII 1637 Tasha Tustin 1147                       11 251 131
DNQ RS TERA PRO 2559 S Fewings 1364                       12 252 132

Lasers Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY N1
2018-01-07 13.30
N2
2018-01-14 13.30
N3
2018-01-21 13.30
N4
2018-01-28 13.30
N5
2018-02-04 13.30
N6
2018-02-11 13.30
N7
2018-02-18 13.30
N8
2018-02-25 13.30
M9
2018-03-04 11.30
N10
2018-03-11 13.30
N11
2018-03-18 13.30
N12
2018-03-25 13.30
Total Nett
1st Laser 168879 Mike Hing   1[d]     2 1 (4) 1 1 (3)     1 71 7
2nd Laser 201013 Neil Crosby     1 1 1 2 (3) 1[d] (4) 2       72 8
3rd Laser 209870 Richard Lymposs   1 (3) (3)   (3) 1 (4) 3 1 2   3 43 11
4th Laser 165253 Rob Napier     2 2 (6)   (6) 2 (5) 5 3   5 74 19
5th Laser 169994 Matthew White   Rtd 6 6 4 5 5 (7)           112 29
6th Laser 136 Doug Roberts     (7) 5 5 4   6 7 4       114 31
7th Laser 196665 Graham Royle     8   7 (9) (Rtd) 8 8   4   7 117 42
8th Laser 170875 Mike Read       Rtd Rtd 6 Rtd   (Rtd) 8[d]     6 132 46
DNQ Laser 202172 Nick Holt     4 4   12 OCS   5           158 63
DNQ Laser 184327 Rick Plummer                 2 Rtd 1     162 67
DNQ Laser 178321 Jacob Miller         3 7   3           165 70
DNQ Laser 206224 Derrick Page     5   14[d] 8               179 84
DNQ Laser 208129 Mike Dyer                         2 192 97
DNQ Laser 155122 Richard Ash             2             192 97
DNQ Laser 178305 Fi Lucas                         4 194 99
DNQ Laser 199310 Lewis Fowler                 6         196 101
DNQ Laser 197661 Harry Joyce           12 OCS               202 107
DNQ Laser 165287 Paul Scott                 19[d]         209 114

Race 11 cancelled - Snow



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com